Giriş / Yazılım / Windows XP Direniyor

Windows XP Direniyor

Senelere Direnen Windows XP Neden Bu Kadar Önemliydi

2001 senesi fırtınaları ardından estirip duyurulan Windows XP için 2 yıl önce tamamen resmi desteğin durdurulduğu Microsoft tarafından açıklanmıştı.

Aradan geçen 14 yıl Windows XP kullanımına devam eden yüzde 10.9’luk masaüstü kullanıcısı bulunmakta. Microsoft’un zamanında XP’yi tanıtmak için 1 milyar dolardan fazla para harcamış olduğunu hatırlıyoruz. Sanırım bu tanıtımın etkisi 14 yıl sonrada ısrarla akıllarda kalmış gibi duruyor.

Sistemin bu kadar çok tutmasının sebebi daha önceki ve sonraki bazı modellerin performans konusunda ve işlevsellikte xp’nin gerisinde kalmıştı.

Başarısız olarak kabul edilen ve 2000’lere adını veren milenyum WindowsME’nin ardından bir kurtarıcıydı XP ve Windows NT çekirdeğini de kullanarak işletim sisteminin kararlılığını ve güvenirliliğini üst seviyeye ulaştırmıştı.

Hala XP kullanımına devam ediyorsanız bu sistemi artık yeni bir Windows sürümü ya da donanımınızın desteğinden şüphe duyuyorsanız, Linux dağıtımlarından uygun olan birini tercih edebilirsiniz.

Hakkında ONUR HÜDÜR

Sırtında laptop'u ile yıllar yılı teknoloji hamallığı yapan yazar, sırtındaki bu yükü sizlerle paylaşmak için kurduğu ağda mutlu mesuttur.

İlginizi Çekebilir

Windows 10 Insider 15048 Yapı Güncellemesi Geldi!

Windows 10 Insider 15048 Sürümü ile Neler Geldi? Geliştirici sürümü olarak lanse edilen Windows 10 …

Bir cevap yazın