Giriş / Yazılım / Windows 10 Insider 15048 Yapı Güncellemesi Geldi!

Windows 10 Insider 15048 Yapı Güncellemesi Geldi!

Windows 10 Insider 15048 Sürümü ile Neler Geldi?

Geliştirici sürümü olarak lanse edilen Windows 10 Insider sürümü yeni yapısına 15048’e güncellenirken windows kendi bloğu üzerinden düzeltmeleri şu şekilde duyurdu;

PC için yapılan diğer değişiklikler, geliştirmeler ve düzeltmeler

 • Bazı UWP uygulamalarının, uygulama adı yerine başlık çubuğunda uygulama paketi adıyla birlikte beklenmedik bir şekilde görünebileceği sorunu giderdik. Birçoğunuz, bize, Görüşler Merkezi’ndeki ekran görüntülerini gönderdi ve sorunu çabucak ayırabildik. Teşekkür ederiz!.
 • [GAMING] Bazı popüler oyunların başlatıldığında görev çubuğunda en aza indirgeneceği sorunu düzelttik.
 • Boşluklu Microsoft Kenar Adres Çubuğuna URL’leri kopyalayıp yapıştırırken boşlukları% 20’ye dönüştürmeyebileceğiniz bir sorunu giderdik.
 • Microsoft Edge için LastPass uzantısıyla bazen beklenmedik bir şekilde otomatik doldurma düğmelerini son yapılarda göstermemekle sonuçlanan bir sorunu giderdik.
 • Microsoft Edge kullanan bazı web sitelerine yapıştırırken bazen beklenmedik karakterlerin yapıştırılmasına neden olan yeni bir sorunu giderdik.
 • Microsoft Edge’de kaydırma yapmak için fare tekerleğini kullanmanın, pencere küçültüldüğünde veya farklı bir monitöre taşınırsa çalışmayabileceği bir sorunu giderdik.
 • Dizüstü bilgisayarlarda son zamanlarda uçuş yapan kullanıcılar için bir sorun çözdük; değişen parlaklık, “Kapak Kapatma Eylemi” güç politikası “Hiçbir şey yapmayın” olarak ayarlandığında dizüstü bilgisayar kapağının ilk kez kapatılmasının ardından çalışmamaya başlayacak ve yeniden açılabilecektir.
 • Bazı UWP uygulamalarında arama kutularına yazılamayacağımız bir sorunu çözdük.
 • MS Pinyin IME’yi kullanarak yazarken tıklanan Cortana arama sonuçlarının açılmamasına neden olan bir sorunu düzelttik.
 • Belli bir telefondan gelen cihazlar arası bildirimlerin, Eylem Merkezi’ndeki iki ayrı grupta beklenmedik bir şekilde görülebileceği bir sorunu çözdük.
 • Outlook 2016’daki e-postaların, ilgili bildirime dokunulduktan sonra ön planda açılmamasına neden olan bir sorunu çözdük.

Mobil cihazdaki diğer değişiklikler, iyileştirmeler ve düzeltmeler

 • Yeni bir kart ekleme / mevcut bir kartla ödeme yapma yine Microsoft Cüzdan’da çalışır.
 • Microsoft Edge’de video izlerken oynat / duraklat düğmeleriyle sonuçlanan bir sorunu giderdik, video tam ekranını açtıktan hemen sonra çalışmak üzere iki kez tıkladık.
 • Ayarlar’daki Veri Kullanımı sayfasının, hücresel veri kullanımı hakkında beklenmedik şekilde eksik olabileceği bir sorunu giderdik.
 • Microsoft Edge adres çubuğuna yazarken, Polonya klavyesindeki belirli karakterlerin Continuum’da çalışmamasıyla sonuçlanan bir sorunu giderdik.
 • Cortana’nın arka planı artık önceki koyu gri yerine siyah renktedir.
 • Görev değiştiricinin son uçuşlarda beklenmedik bir şekilde yavaşlamasına neden olan bir sorunu düzelttik.
 • Telefonu yatay moda döndürdükten sonra Haritalar uygulamasıyla etkileşim kurarken Lumia 950 gibi bazı cihazlarda titremeye neden olan bir sorunu düzelttik.
 • Microsoft Edge’deki video ilerleme kaydırıcısındaki konum göstergesini sürükleyerek serbest bırakıldığında 0’a döneceği bir sorunu düzelttik.
 • SIM’den ikili SIM telefonlarda Eylem Merkezinde görünmeyen bildirimlerle sonuçlanan bir sorunu çözdük.

Bunların dışında Windows 10 Insider kullanıcıs olarak bazı önemli notlar vermek istiyorum. En önemli değişikliklerden birisi de güvenlik protokollerinin Windows Defender tarafından arttırılması. Windows Defender güvenlik merkezi diye bir kısımın bizleri karşıladığını göreceksiniz. Bu kısımda, virüs ve tehditlerden korurken, cihaz performans sağlığını düzenleyen ve sağlık raporu sunan bir kısım eklenmiş görünüyor. Bu kısımda windows güncellemeleri, depolama kapasitesi, cihaz sürücüleri ve pil optimizasyonu gibi kısımların iyileştirme seçenekleri bulunmakta.

Wi-Fi üzerinden gelen farklı ağlar ve saldırılar için bir güvenlik duvarı da oluşturulmuş bulunurken, özel ağ ve ortak ağ ayarlamalarını bu kısım üzerinden gerçekleştirmeniz sağlanıyor. Bir sonraki güvenlik sekmesinde ise Uygulama ve tarayıcı denetimleri yer alırken son olarak, Aile denetimi ile ilgili güvenlik ayarları size çocuklarınızı çevrimiçi tehlikelerden korumak için bir dizi güvenlik hizmetleri sunmakta.

Windows 10 Insider 15048 Yapı Güncellemesi ile en çarpıcı özelliğin ise; sağ altta bulunan bildirim kısmına gelen, “gece ışığı modu” ise sizi ve yorulan gözlerinizi koruyacak. Gece ışığı modu aktif edilince ekranın adeta gece lambası modunda loş bir sarı ışıkla kaplandığını göreceksiniz. Bunun dışında Mobil etkin nokta ayarlamaları da bildirim kısmında ilk defa gördüğümüz bir özelliği oluşturuyor.

 

Hakkında ONUR HÜDÜR

Sırtında laptop'u ile yıllar yılı teknoloji hamallığı yapan yazar, sırtındaki bu yükü sizlerle paylaşmak için kurduğu ağda mutlu mesuttur.

İlginizi Çekebilir

Mirai Zararlı Yazılımına Dikkat Edin!

Mirai Bu Sefer Windows’tan Yayılıyor…  Yetenekli bir siber saldırgan, meşhur Mirai zararlı yazılımını yaymak için …

Bir cevap yazın