Giriş / Sosyal Medya / Whatsapp Neden Çöküyor?

Whatsapp Neden Çöküyor?

Whatsapp Neden Çöküyor ? Diğer Sosyal Medya Araçları Bundan Neden Etkilendi ?

Bugün öğle vakitleriyle başlayan ve ” Whatsapp’a bağlanılmaya çalışıyor” uyarısı ile Whatsapp neden çöktü sorusuna yanıt arıyoruz?

Daha önce de birkaç saatlik çökmeler büyük yankı bulmuş yetkililer açıklamayı gene sona saklayarak kendi personellerinin teknik bir hatası olduğunu itiraf etmişlerdi. Sanırım bir saldırı aldık demek prestij açısından daha kötü etkileyebilirdi, kimbilir?

Whatsapp’ın çöküşüyle birlikte Instagram ve Facebook kandadında da çökmeler yaşanmış. Birbirlerini ne şekilde tetikliyorlar gelin bunu tartışalım.

Whatsapp’ın çökmesi diğer sosyal medya uygulamalarını neden etkiliyor ?

2017 yılında 1.2 milyar kullanıcısı bulunan Whatsapp’ın şimdilerde 1.5 milyara yakın bir kullanıcısı bulunuyor. Facebook’un Whatsapp’ı satın almasıyla birlikte aynı server üzerinde bulunan bu iki dev sosyal medya uygulaması çöküşlerde ortak kader yaşıyor olabilir. Bununla birlikte Instagram’ın çökmesi ya da buna bağlı farklı platformlar içinde şunu söyleyebiliriz ki; 1.5 milyar kişinin iletişim ağının saatlerce kesilmesi, diğer platformlara yönelmesine ve oradan iletişim kurma sağlamalarına neden olur. Bu trafik akışını karşılamaya hazırlıklı olmayan sunucuların sorunu olabilir.

İnternet erişiminin yavaşlatılması;

Ülkemizde siyasal kesimin whatsapp, twitter, instagram gibi sosyal paylaşım platformlarının yavaşlatılmasını haber alma özgürlüğün sansürlenmesi şeklinde yorumlaması da aşikar. Bu durumu sadece Global dışında bir çökmeden eminsek doğrulayabiliriz.

Sizce bu çökmelerin nedeni ne olabilir ? Bir hack saldırısı mı ? Yoksa teknik bir hata mı ? Ya da dünya olarak sosyal bir deneyin içinde miyiz ? Birkaç saat erişilemeyen bir sistem ile insanların vereceği tepkiler ölçümleniyor mu ?

Hakkında ONUR HÜDÜR

Sırtında laptop'u ile yıllar yılı teknoloji hamallığı yapan yazar, sırtındaki bu yükü sizlerle paylaşmak için kurduğu ağda mutlu mesuttur.

İlginizi Çekebilir

pubg gerçek video

Pubg Gerçek Oldu!

Pubg Gerçek Dünya’ya Taşındı! 1 milyarı aşkın kullanıcı  400 milyonu aşkın kayıtlı üye ile birlikte …

Bir cevap yazın