Giriş / Oyun / Ünlülerin Benzerlik Davaları
Gta 5 Kate upton

Ünlülerin Benzerlik Davaları

Lindsay Lohan Gibi Birçok Ünlü Oyun Stüdyolarına Benzerlik Davası Açıyor.

Temmuz 2014’de Grand Theft Auto V adlı video oyununda mayolu bir kapak kızı Lindsay Lohan’a benzerliği yüzünden firmaya benzerlik dava’sı açıldı.

Gta 5 Kate upton

Kate Upton

gta 5 benzerlik davaları

Lindsay Lohan

Grand Theft Auto V’te bulunan Lilo isimli kapak kızı, Lindsay Lohan’a benzerliğiyle dava’nın haklılığını doğrular nitelikte. Bikiniye bürünmüş kadın tasviri,giyimdeki benzerlik,saçı yüzü ve hatta güneş gözlüğü ile kot şortu dikkat çeken benzerliklerden. GTA bununla da yetinmemiş benzerlikte Lindsay Lohan’ın baş iki harfini alıp karakterin adında bile kullanmış. Lilo isimli bu kapak kızının benzerliği aşikar. Bu karakterin Kate upton’a benzerliği bizim için daha belirgin.Sizce hangisi daha çok benziyor ?

Neredeyse her ay yeni bir oyunu vitrinlerde görmekteyiz. Artık ne kurgulanacak konu da farklılık ne de içerikler de farklılık kalmamış durumda. Grafiklerle özelleştirebildikleri bu video oyunlarında üretici firmaların karakter konusunda sıkıntı çektiğini düşünüyoruz.Çoğu kez filmlerin oyunlara çevrildiği birsürü video oyunu mevcut fakat film karakterlerinin imajlarının kullanılması yapılan anlaşmalarca yasal sınırlara dayandırılmış durumdaydı.

Ya da ünlü karakterleri oyuna kurgulayarak o ünlülerin hayran kitlelerini de toplamak amacındalar.

Call of duty Noriega Benzerlik Davası

Buna benzer farklı bir dava ise Panama’nın eski diktatör’ü Noriega tarafından açılmıştı. Black Ops II ve Call of Duty’nin yapımcısı Activision Blizzard‘a açılan dava benzerlik davası dışında, hakaret davasını da içermekte. Panama’nın eski diktatör’ü olarak lanse edilen Noriega’yı katil ve düşman olarak gösteren oyun, birçok iğrenç kurguda Noriega’yı suçlu olarak gösteren sahnelerde kullanmasıyla da konuşuldu. Bilindiği üzere Panama’nın eski diktatör’ü şu an cezaevinde. California  Mahkemesince sonuçlanması beklenen bu benzerlik davası bakalım ne şekilde sonuçlanacak.

Biri ünlü diğeri ise siyasi bir figür.Açılan mahkemelerinde uluslararası farklılıklar göstermesi de nihai sonucun geçikmesine yol açacak gibi. Ünlülerin benzerlik davaları bunlarla sınırlı olmayacak gibi görülüyor. İnsan insana benzer sözünün de bize has olduğu bir gerçek, dünya bunu yemiyor. (=

Açılan davalar oyun firmalarının aleyhine sonuçlanırsa ne olacak ?

Dava sonucu açılmış bir tazminat varsa bunu mahkemeler belirleyecek.

Davayı kaybeden oyun firması da kurguladığı oyunu bir süre bakım sürecine alarak o karakterlerin değişikliğini yapmak zorunda kalacak.

Peki o ana kadar satılan oyunların akibeti ne olacak, bunu hep birlikte göreceğiz.

Hakkında ONUR HÜDÜR

Sırtında laptop'u ile yıllar yılı teknoloji hamallığı yapan yazar, sırtındaki bu yükü sizlerle paylaşmak için kurduğu ağda mutlu mesuttur.

İlginizi Çekebilir

Youtube Masal Dönemi Başladı!

Youtube Masal ile Artık Uyumadan Önce İnterneti Uyumak İçin Kullanacak Çocuklar     Türkiye’nin uyku …

Bir cevap yazın