Giriş / Teknoloji / Sesli Komut’ların Mucit Eden Aslında Bir Türk!

Sesli Komut’ların Mucit Eden Aslında Bir Türk!

Sesli Komut’ların Muciti Siri, Google Now ve Cortana’ya İlham Olan Bir Türk

Dünyada çok popüler olarak kullanınan Siri, Google Now, Cortana gibi bütün programlardaki sesli komut sisteminin mucidi Prof Dr Hüseyin Yılmaz olduğunu biliyor muydunuz ?

Günümüzün teknoloji çağında teknolojiye artık seslenerek  ulaşmanın şaşkınlığını atalı yıllar oldu. Peki biliyor musunuz bu hayal ilk olarak ne zaman başladı ? Ülkemizde pekte bilinmeyen bu hikayenin mucidi Denizli doğumlu bir çoban Hüseyin Yılmaz’dır.

Sesli Komut Mucidi Prof Dr Hüseyin Yılmaz Kimdir ?

Henüz 3 yaşında annesini 11 yaşında da babasını kaybeden Hüseyin Yılmaz, kaç yaşında okula başladınız sorusuna “12” cevabını verir. 1924 doğumlu Prof Dr Hüseyin Yılmaz öğrenimini hızlıca tamamlayarak Elektrik yüksek mühendisi olur. O dönemin Cumhurbaşkanı İsmet İnönü’nün ve bir gazetenin yapmış olduğu kampanya ile birlikte Amerika’ya uğurlanan Profesör 2 yıl sonra doktorasını alıp Princeton Üniversitesi‘de Ünlü fizikçi  Albert Einstein ile birlikte çalışmaya başlar.

Birkaç sene sonra tekrar Boston’a dönüp icatlar üzerine çalışmaları olan bir firmada çalışmaya başlayan profesör  1960 yılında günümüzde de kullanılan Siri, Google Now ve Cortana‘ya öncülük edecek sesle komut edilebilen ilk bilgisayarı oluşturur. 27 Ocak 2013 yılında ABD’de vefat eder.

Birçoğunuzun bilmediği bu hayat hikayesi ve başarı sizleri de şaşırttı öyle değil mi ? Ülkemizde maddi ödenekdeki  payın,bilim insanlarına daha fazla ayrılmasını ve buna inanan teşvik eden lider ve yöneticiler olmasını arzu ediyoruz ?

Sizce bu ülkeden daha nice Hüseyin Yılmazlar çıkmaz mı ?

Bir öğretmen bütün dünyayı değiştirebilir.

PROF..HÜSEYİN YILMAZ…1924 – 2013…

0

User Rating: Be the first one !

Hakkında ONUR HÜDÜR

Sırtında laptop'u ile yıllar yılı teknoloji hamallığı yapan yazar, sırtındaki bu yükü sizlerle paylaşmak için kurduğu ağda mutlu mesuttur.

İlginizi Çekebilir

Asus’tan TEKFEST Ankara’ya destek

TEKFEST Oyun ve Teknoloji Festivali’ne 50 bin kişi katılacak Güncel teknolojilerin son kullanıcıyla paylaşılması konusunda …

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Donanım Notu
Teknoloji Hamalı

E-Posta listemize abone olun ve teknolojik gelişmelerin gerisinde kalmayın!