Giriş / Bilgisayar / Laptop Pil Ömrü Acaba Doldu mu ?

Laptop Pil Ömrü Acaba Doldu mu ?

Akılları Karıştıran Laptop Pil Ömrü Konusunda Merak Ettikleriniz

Laptop  ya da dizüstü cihazınızın pil ömrü konusunda bir fikriniz var mı ?

Pilimizin ömrünü korumak için çeşitli yollar denediğimiz olmuştur. Bunun en bariz etkisi laptop ile pili ayırmak ve fişten kullanmaktır. Böylelikle elektrik akımı devamlı olarak şarj eden dizüstü pilimizi deforme ederek şarj edemez hale getirmezdi.

Fakat Fişte kullandığınız zaman ayrı bir sıkıntı ile karşı karşıyayız. Elektrik kesintisi ya da voltajin düşüp yükselmesi pili koruyayım derken bilgisayarınızdan olabilirsiniz.

Yeni teknoloji dizüstlerinde artık pili çıkarmak imkansız. Kasanın içinde kalan piller fiş ile temas olduğu anda akımı durduran teknolojisi sayesinde laptop pilinizin elektrik akımı almasını engelliyor. Böylelikle pil ömrünüz daha uzun oluyor. Tabi her modelde bu özellik bulunmadığından dolayı kafalarda soru işaretleri mevcut.

Bir Laptop’a sahipsiniz ve pilinizi değiştirme zamanı gelmiş mi gelmemiş mi merak ediyorsanız size on numara bir ipucu ile yardımcı olalım.

laptop-pil-omru

Laptop Pil Ömrünüz Doldu mu Nasıl Anlarız ?

Önce komut satırını açın (Başlat düğmesine sağ tıklayın ve Komut Satırı’na tıklayın). Komut satırı açıldığında şu komutu girin: powercfg /batteryreport

Açılan dos penceresi kapanacak ve siz raporunuzu C:\kullanıcılar\Masaüstü\klasörünü içerisinden battery-report.html sayfasına tıklayarak laptop piliniz ile ilgili performans raporlarına erişebilirsiniz.

dizustu-pil-raporu

Peki laptop’unuzun pil ömrü doldu mu ?

Klasörünüzde bulunan rapora tıklayarak pilinizi ilk kapasitesi anlamına gelen “Design Capacity” ile şu anı temsil eden şarj kapasitesini gösteren “Full Charge Capacity” karşısındaki yazan değerleri karşılaştırın. Eğer aralarındaki fark çok büyükse yeni bir pil almanızın zamanı gelmiştir diyebiliriz.

 

Hakkında ONUR HÜDÜR

Sırtında laptop'u ile yıllar yılı teknoloji hamallığı yapan yazar, sırtındaki bu yükü sizlerle paylaşmak için kurduğu ağda mutlu mesuttur.

İlginizi Çekebilir

4600 mhz

XPG GAMMIX D30 DDR4 RAM 4600 Hıza Ulaştı!

XPG GAMMIX D30 DDR4 RAM Satışa Sunuldu ADATA’nın hem çarpıcı tasarımı hem de üst düzey …

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Donanım Notu
Teknoloji Hamalı

E-Posta listemize abone olun ve teknolojik gelişmelerin gerisinde kalmayın!