Giriş / Sosyal Medya / İleti Paylaşımı Başınızı Belaya Sokabilir

İleti Paylaşımı Başınızı Belaya Sokabilir

Yapmamanız Gereken 6 ileti Paylaşımı’nı Sizler İçin Hazırladık

Sosyal ağlarda paylaştığımız içeriklerin, anların ya da bilgilendirmelerin bizim hayatımız için bir tehlike oluşturacağını hiç düşündünüz mü ?

O zaman sıkı durun. Facebooki Twitter ve benzeri alanlarda paylaşım yaparken dikkat etmeniz gerekenleri sizlere sıralıyoruz.

Yapmış olduğumuz yer bildirimleri, kısa ya da uzun vadeli tatil planları bizleri büyük tehlikelerin içine sokabilir.

Önümüz yaz ve Tatil Planınızı Sosyal Ağlarda Paylaşmayın

Biliyoruz sene boyunca çalıştınız ya da sadece deniz, kum ve bol güneş için yazı beklediniz ve tatil planınız şekillendi. Bu tatil planını Facebook, Twitter ya da benzeri sosyal ağ platformlarında paylaşmayın. Sizin paylaştığınız bilgiler doğrultusunda hırsızların evinize girmesi an meselesi olabilir. Olmaz demeyin bu tecrübeler yaşanan hayat hikayelerinden alınmıştır.

İlla ki tatil fotoğraflarınızı ya da gittiğiniz noktaları paylaşmak istiyorsanız bunu tatil dönüşü evinize geldiğinizde yapmanızı öneririz.

sosyal-medya-da-paylasim

Konum Bildirip Zırt Pırt Check’in Yapmaktan Kaçının

Mizahi bir anlatımla artık  roket atsalar konumlar belli kişiye özel bir tarife ile suikast yapılabilir oldu. Telefonumuzun GPS yoluyla adeta adım adım nerede olduğumuzu gerek Facebook gerekse Foursquare yani şimdi ki Swarm ile bildiriyoruz. Bildirdikçe gelen sanal paralar bize maddi zararlar sunabilir.

Bize arkadaşlık yollayan adını sanını bile ilk defa duyduğumuz kişileri sırf popülerlik uğruna ekliyoruz. Sapık ya da cani kişilerin sizi hedef alıp yapmış olduğunuz check’inler sayesinde bulunduğunuz konumu kötü amaçlı insanların sizi tespit etmesi için ortam hazırlamış olursunuz.

En azından bulunduğunuz konumları genel olarak yaparsanız yani örneğin Kadıköy’desiniz ve Kadıköyde falanca kafedeyim diye konum bildireceğinize sadece bölgeyi bildirmeniz sizin daha korunaklı kılar.

İş Hayatınızı Sosyal Alanlarda Şikayete Kalkışmayın

Birçoğumuz istediğimiz iş hayatını yaşamıyor. Sosyal alanlarda paylaşılan pazartesi sendromu ile ilgili görsel ve yazılı içerikler bizleri iş hayatında ne derece mutlu olduğumuzun kanıtı. Mutsuzuz, istediğimiz işleri yapamıyoruz. İyi kötü ay sonu maaşınızı alıp masraflarınızı çıkarabiliyorken sosyal ağlarda işinizi ya da işyerinizi kötüleyecek söylemlerden kaçının. Unutmayın herkesin olabileceği bir ağda patronunuza yakanalanabilir ya da birlikte çalıştığınız bir iş arkadaşınızın ispiyonlamasıyla kendinizi kapı önünde bulabilirsiniz.

Sosyal-aglar

Sarhoşken ya da Uykuluyken Paylaşım Yapmaktan Kaçının

Çok içtiniz ya birini aradınız ya da o an aklınıza ne geliyorsa Sosyal ağlar üzerinden paylaşmaya kalktınız. Bunu yapmayın. Kendinizde olmadan yazdığınız duvar yazıları ya da Tweet’ler başınıza daha sonradan iş açabilir. Öfke ve sevgi gibi duyguları aşırı olarak yaşayacağınız anlar sizin alkollü olduğunuz anlardır.

Aynı zamanda uykuluyken dikkat dağınıklığınız sizi anlatmak istediğiniz durumdan uzaklaştırabilir. Zihniniz açıkken yazmayı deneyin.

Kendi Başınıza Tavsiye Vermekten Kaçının

Facebook ya da Twitter üzerinden emin olmadığınız bilgi ya da tavsiyeleri vermekten kaçının. Vermiş olduğunu tavsiye ya da bir öneri, bunu dikkate alacak olanlar üzerinde olumsuz bir etki sağlayabilir ve bunun suçlusu olmayın. Vicdan azabınızla başbaşa kalmak istemiyorsanız emin olun.

Özel Bilgiler Vermekten Kaçının

İnternet üzerinden ya da sosyal ağlar aracılığıyla şifre ya da herhangi bir özel hatırlatmanızı, sözleşmelerinizi internet üzerinde bulundurmayın. Olası bir hesap hırsızlığı sizi paylaşımlarınızdan ötürü zorda bırakabilir.

 

Hakkında ONUR HÜDÜR

Sırtında laptop'u ile yıllar yılı teknoloji hamallığı yapan yazar, sırtındaki bu yükü sizlerle paylaşmak için kurduğu ağda mutlu mesuttur.

İlginizi Çekebilir

Whatsapp Neden Çöküyor?

Whatsapp Neden Çöküyor ? Diğer Sosyal Medya Araçları Bundan Neden Etkilendi ? Bugün öğle vakitleriyle …

Bir cevap yazın