Giriş / Programlar / Google Chrome Bizi Her Dakika Dinliyor
google chrome bizleri dinliyor

Google Chrome Bizi Her Dakika Dinliyor

Google Chrome Bizi Dinlemekten Vazgeçecek mi?

Yapılan son güncelleme ile evimizde, iş yerimizde her alanda dinleniyoruz. Hotword özelliği ile Google Chrome’da sesli arama dizüstü ve bilgisayarlar için otomatik açılıyor.

Bu özelliğin açık geldiğini söyleyebiliriz. Kapatabilmek mümkün ama her Chrome’u açtığınızda yeniden aktif hale geliyor.

Google sizi öyle ya da böyle dinleyecek.

Dinlendiğimizi bilmek hoş olmasa gerek. Belki bizi özel istihbarat aramıyor olabilir, sıradan insanlarda olabiliriz ama bu bizim dinlemelere karşı sessiz duracağız anlamı taşımamalı.

Facebook Messenger’in de veri topladığını biliyoruz. Ayrıca kayıtlı telefon numaralarına erişim ve gerekirse sizin fotoğrafınızı bile çekmekten utanmayacak bir özelliği içinde barındırıyor.

Peki Bizi Dinlemek Onlara Ne Kazandırır?

Düz bir mantıkla yürümeye çalışırsak, Google reklamlarının akıllı reklam özelliği yani, aradığınız objelere göre size ihtiyaç sunması sesli olarak daha farklı bir anlam katabilir.

Örneğin internet üzerinden bir akıllı telefon almak isterken siz nasıl ki Akıllı reklamların size herhangi bir sitenin Adsense reklamlarında ihtiyacınıza uygun modelleri reklamlarda sıralıyorsa, sesli olarak “1000 tl bütçem var” bakalım bulabilecek miyim demenizle size bir yönerme sunabilir.

Bunun dışında iş ortamında hiç kimsenin aklına gelmeyecek bir fikri sunarken bir anda casus chrome’un kulak misafiri olup bu fikri pazarlamasına şahit olabilirsiniz.

Anlatılanlara göre şunu da diyebilirsiniz, milyarlarca kullanıcıyı nasıl dinleyecekler. Elbette ünlülük, popülerlik ve tanınmış kişilerin göreceği muamele ile biz aynı muamele ile dinlenmeyeceğiz.

Google’ın herkesi dinlemesi olayı George Orwell‘ın 1984 romanını ve David Bowie‘nin oynadığı film uyarlamasını hatırlayanlar bilirler. Baskıcı bir devlet yönetimi ile tüm vatandaşların sokakta sesi kapatılamayan televizyon ve kameraları izlemek zorunda bırakılması, bize izlenmekle sunulan reklamlar gibi.

Neyse ki bazen saniyeler uzasa da reklamları geç diyebilmek mutluluk olsa gerek.

Google Konu ile İlgili Bir Açıklama Yaptı

Evet, bilgisayarınızı izinsiz şekilde gözetleme yazılımı yükleyip kuruyoruz ama bu programı çalıştırmıyoruz. Hatta kodlarına bakacak olursanız çalışmadığını göreceksiniz gibi bir açıklama ile ortalığı rahatlatmaya çalışsa da, bu özelliği direk kapatmak için bir düğme ekledi.

Sizce bu düğme işe yarayacak mı?

Hakkında ONUR HÜDÜR

Sırtında laptop'u ile yıllar yılı teknoloji hamallığı yapan yazar, sırtındaki bu yükü sizlerle paylaşmak için kurduğu ağda mutlu mesuttur.

İlginizi Çekebilir

Leawo iTransfer İncelemesi

ITunes, iOS ve Bilgisayar Arasında Güçlü ve Kullanımı Kolay Veri Aktarımı Aracı: Leawo iTransfer İncelemesi …

Bir cevap yazın