Giriş / Mobil Uygulama / Bigo Live, Perispoce’a Karşı (İnceleme)

Bigo Live, Perispoce’a Karşı (İnceleme)

Bigo Live, Periscope Tahtından Sallar

Periscope ile başlayan canlı yayın uygulamalarına, sosyal medya devlerinden Facebook’ta girmişti. Fakat şunu belirtmek gerekiyor ki; Periscope yayın mantığı daha yalın ve canlı yayına uygun bir formatta bulunuyor. Facebook üzerinde ise bu durum, duvarınızda bir yayın akışı gerçekleştirdiğiniz ve sadece arkadaş listenizin görebildiği bir durum olabiliyor.

Bu konuda tüm dünya ile etkileşimde olabilmek ve yayınlarınızın kalitesini belirlemek sizin hünerinize bağlı. Periscope uygulaması amacından taşarak, cinselliğin ön plana geldiği bir sisteme dönüşmüş ve insanlar takipçi kasmak için, kadın veya erkek soyunanlardan oluşan bir hit oluşturmuştur.

Bigo Live’ı bilgisayarınız üzerinden izleyebilirsiniz

Bugünkü karşılaştırmamız Periscope’a rakip olabilecek ve hatta artılarıyla geçebilecek bir uygulama olan Bigo Live’dır.

Singapur menşei olan uygulamanın Canlı Yayın mantığı Periscope uygulamasından farklı değil. Hatta ekran tıklamalarında renkli kalpler gönderebilmek bu uygulamada da mevcut. Bigo Live, Periscope’a ek birçok  farklı yenilik sağlıyor. Özellikle Periscope yayınlarında yazışmalardan yayın yapanı görmek güçleşirken Bigolive uygulaması ile sadece sağa doğru parmağımızı kaydırarak yazı ekranından kurtulabilirsiniz. Uygulama aynı zamanda mobil uyumu ile harika görünmekle birlikte birçok fonksiyonu sağa, sola, yukarı ya da aşağıya parmak hareketleriyle gerçekleştirmenize olanak sağlıyor.

Bigolive’ın Periscope’a göre bir artısı da bilgisayar üzerindende yayın açıp ve hatta masaüstü ekranınızı paylaştırıp, örneğin bir oyun oynarken izletmeniz mümkün. Periscope’ta ise bu legal olmayan üçüncü parti uygulamalar ile bilgisayar üzerinden mümkündü.

Uygulamadan Görüntüler

BigoLive mesajlaşma dışında yayına canlı yayın konuğu almanızı sağlıyor. Skype uygulaması gibi karşılıklı kamera açabilir, konuşabilirsiniz. Bu konuşma esnasında yayıncıya mesajlar gene ekran üzerinden gelmeye devam edecektir. Bu özellik Periscope uygulamasında mevcut değildir.

İlk kez Mart 2016‘da piyasaya çıkan BIGO LIVE, en popüler App oldu ve lansmanından bu yana Tayland pazarında Apple App Store ve Google Play‘de 1 numaralı sırada yer aldı. Uygulamanın Periscope’a nazaran kuralları katı. Mesela içki ve sigara ile yayında bulunduğunuz zaman banlanmanız an meselesi. Ayrıca her türlü çıplaklığında yapılan şikayetler doğrultusunda ban sebebi olduğunu unutmayın.

Uygulamanın Vip kısmında ise elmas satın alarak, kullanıcılara çeşitli hediyeler gönderebilir, standart kullanıcılara karşı fark yaratmak için yayın duvarına hareketli mesajlar atabilirsiniz.

Uygulama için tek eksi yönün, yayınınızda sizi rahatsız eden bireyleri sadece susturabiliyor oluşunuz. Kalıcı bir engelleme mevcut değil. Aynı üye birkaç gün sonra gene yayınınıza girebilir.

Hakkında ONUR HÜDÜR

Sırtında laptop'u ile yıllar yılı teknoloji hamallığı yapan yazar, sırtındaki bu yükü sizlerle paylaşmak için kurduğu ağda mutlu mesuttur.

İlginizi Çekebilir

TikTok Nedir ve Güvenliği Nasıl Sağlanır?

TikTok nedir ve güvenlik ayarları nasıl kullanılır? Kısa sürede dünyanın ve Türkiye’nin en sevilen kısa …

Bir cevap yazın