Giriş / İnternet / 5G Hazırlıkları Son Sürat Sürüyor

5G Hazırlıkları Son Sürat Sürüyor

Ülkemiz 1 Ocak 2016 itibariyle 4G’ye geçe dursun Cumhurbaşkanının açıklamasıyla şimdiden 5G konuşulur oldu. Yeni nesil iletişmi teknolojisi olarak belirtilen 5G , sadece iletişmi alanında değil, teknolojinin her yerinde yaşamı kolaylaştıracak uygulamalarıyla geliyor.
Avrupa Komisyon’nun Avrupa için Dijital Gündem başlığıyla yayınlanan araştırmada 5G, taşımacılık, otomotiv, sağlık, etraf ve enerji gibi alanlarda evrensel bir veri tabanı alt yapısının oluşturulmasını sağlayacak.

5G

5G ile içinde sayısız sensör bulunan evler, sahipleri tarafından izlenebilecek ve yangın , su baskını hırsızlık durumlarına karşı acil duruma geçebilecek. Akıllı elektrik şebekeleri ile veri paylaşımı yapılabilecek, bu sayede elektrik kullanımı ve miktarı anlık olarak görüntülenebilecek. Ayrıca tüketim için fiyatların daha ucuza çekileceği bildiriliyor. Sistem akıllı otomobilleri de yaygınlaştıracak, 5G teknolojileri ile araçlar arasında veri paylaşımı yapılabilecek, bu sayede trafik akışı , park etme konusuna ilişkin problemlere çözümler getirilecek. Araştırmada, yeni teknoloji ile trafikte ilerleyen bir araç birkaç kilometre ilerideki kazadan haberdar olabilecek. Bu sayede alternatif yolları tercih edecek.

Sağlık alanında büyük bir dönüşüm yapması beklenen 5G ayrıca eğitim ve kültür alanlarında da erişimi hızlandıracak. Araştırmada, madencilik sektöründei ş güvenliği açısından bazı yenilikler getirecek, iş makineleri ile madenlere inmeye gerek kalmadan denetim yapılabilecek.
5G ile 6 saniyede bir film indirilenilecek, bu süre 4G ile 6.5 dakika, 3G ile ise 1 saatten fazla sürüyordu. Veri transferinin 4G’den yaklaşık 30 kat daha hızlı olacağo 5G cep telefonları ve bilgisayarlar için kapasite sorununu bitirecek.
5g

Hakkında Şafak Honca

İlginizi Çekebilir

5G Otel Oppo’dan Geldi!

Dünyanın İlk 5G Otel’i Oppo’dan! Akıllı telefon pazarının lider markası OPPO, sürpriz bir girişimle teknoloji …

Bir cevap yazın